Ārstējies nepārmaksājot

Ārstējies nepārmaksājot !
Lai padziļināti informētu un izglītotu pacientus par lētāku kompensējamo medikamentu iegādi, Veselības ministrija un Veselības ekonomikas centrs 21.februārī uzsāka sociālo mediju kampaņu „Ārstējies nepārmaksājot”.
Kampaņa radīta, lai informētu pacientus, ka ir iespējams saņemt līdzvērtīgas zāles ar iespējami mazāko pacienta līdzmaksājumu, par ko jājautā ārstam un farmaceitam, jo:
* daudziem medikamentiem Kompensējamo zāļu sarakstā ir līdzvērtīga efektivitāte;
* valsts 100 %, 75% vai 50 % apmērā (atkarībā no diagnozes) apmaksā lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles. Tāpēc pat 100 % kompensācijas gadījumā, ja pacientam izrakstīts kāds no dārgākajiem medikamentiem, tad starpība starp dārgāko un lētāko medikamentu jāpiemaksā pacientam pašam;
* kompensējamām zālēm, kas kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas vienā līdzvērtīgas efektivitātes grupā (gan ģenēriskie, gan oriģinālie medikamenti), nav būtisku atšķirību ne efektivitātes, ne blakņu ziņā.
Kas ir ģēnēriskie medikamenti?
Ģenēriskie medikamenti satur to pašu aktīvo vielu, ko oriģinālie medikamenti. Tie, tāpat kā oriģinālie medikamenti, ir paredzēti attiecīgās slimības terapijai un ir tikpat iedarbīgi, droši un efektīvi kā oriģinālie medikamenti. Ģenēriskos medikamentus sāk ražot pēc tam, kad beidzies ir oriģinālā medikamenta patenta aizsardzības laiks un kad citi zāļu ražotāji var sākt izstrādāt zāles ar tādu pašu aktīvo vielu, kāda ir oriģinālajā medikamentā. Ģenērisko medikamentu ražotājam ir jāpierāda, ka viņa ražotās zāles satur tieši to pašu aktīvo vielu un tādā pašā daudzumā, un to efekts ir tāds pats kā oriģinālajiem medikamentiem. Pierādījumi tiek gūti pētījumos.
Ģenēriskais medikaments no oriģinālā:
- nedrīkst atšķirties efektivitātes, kvalitātes un drošības ziņā; tajā jābūt iekļautai tieši tādai pašai aktīvajai vielai kā oriģinālajā medikamentā;
- drīkst atšķirties ar izskatu, palīgvielām un cenu.
Vai ir kādas slimības, kuru gadījumā priekšroka tiek dota oriģinālajiem, nevis ģenēriskajiem medikamentiem?
Nē, tādu slimību nav. Tomēr ārsti, ņemot vērā medicīniskus iemeslus – cilvēka organisma īpatnības (var būt paaugstināta jutība pret kādu no palīgvielām, kas iekļauta konkrētos medikamentos), slimības sarežģītības pakāpi, var nolemt, ka cilvēkam jālieto konkrētais medikaments un viņam nav ieteicams to mainīt pret kādu citu medikamentu. Šādā gadījumā ārsts receptē norāda konkrēta medikamenta nosaukumu un atzīmē, ka aptiekā var izsniegt tikai konkrētās zāles.
Kāpēc ģenēriskās zāles ir lētākas par oriģinālajiem medikamentiem?
Kad beidzas oriģinālā medikamenta patenta aizsardzības laiks, to var sākt ražot arī citi uzņēmumi, un tad cenu būtiski ietekmē (bieži pazemina) konkurence starp ražotājiem. Kamēr darbojas patenta aizsardzība, oriģinālajam medikamentam ir iespēja atpelnīt naudu, kas ieguldīta medikamenta izstrādē. Patenta aizsaradzība ļauj oriģinālo medikamentu ražotājiem saglabāt interesi par jaunu medikamentu radīšanu, jo viņi var paļauties, ka noteiktu laiku (parasti tie ir 20 gadi) būs vienīgie, kas tirgos jauno medikamentu. Ir gadījumi, kad arī oriģinālā medikamenta ražotājs pēc patenta termiņa beigām samazina cenu līdz ģenērisko medikamentu līmenim.

  Drukāt