Lietojiet zāles apdomīgi!

Lietojiet zāles apdomīgi !

Svarīgi zināt un atcerēties ka, lietojot vienlaikus vairākus pretsaaukstēšanās līdzekļus (gan recepšu, gan bezrecepšu), kuru sastāvā ir viena un tā pati aktīvā viela, iespējama zāļu pārdozēšana. Tāpēc būtiski, iegādājoties zāles, noskaidrot, vai to sastāvā nav tā pati aktīvā viela, ko satur zāles, kas jau tiek lietotas.
Pretdrudža un pretsāpju līdzeklis paracetamols ir kombinētu pretsaaukstēšanās pulveru sastāvā (karstie dzērieni), bet pieejamas arī zāles, kas satur tikai paracetamolu vienu pašu. Pārsniedzot paracetamola lietošanas instrukcijā norādīto diennakts devu un kopējo ārstēšanās kursa devu, rodas smagu aknu darbības traucējumu risks, arī ar letālu iznākumu.
Lietojot vienlaikus vairākas vienas un tās pašas grupas zāles, piemēram, nesteroidālos pretiekaisuma līdzekļus (NPL), kas paredzēti gan ķermeņa temperatūras mazināšanai, gan sāpju mazināšanai, zāļu grupai raksturīgo blakņu risks var summēties. Šāda situācija var rasties, ja, piemēram, locītavu sāpju mazināšanai tiek lietots viens NPL, ko parakstījis ārsts, bet temperatūras mazināšanai cits NPL, kas aptiekā iegādāts bez receptes.
Savukārt analgīnu (metamizolu) sāpju un drudža gadījumā drīkst lietot, tikai tad, ja citas pretsāpju un pretdrudža zāles nav efektīvas vai arī gadījumos, kad nav citu zāļu izvēles. Iekšķīgi analgīnu nedrīkst lietot bērni līdz 15 gadu vecumam agranulocitozes riska dēļ!
Nimesulīdu saturošas zāles nedrīkst lietot drudža vai gripai līdzīgu simptomu gadījumā iespējamā aknu bojājuma riska dēļ. Nimesulīdu nedrīkst lietot arī bērni līdz 12gadu vecumam!
Jāatceras, ka ne visas zāles, ko drīkst lietot pieaudzis cilvēks temperatūras mazināšanai, būs piemērotas arī bērnam vai pusaudzim! Piemēram, saskaņā ar zāļu lietošanas noteikumiem, drudža un vīrusa infekcijas gadījumā bērni un pusaudži līdz 16 gadu vecumam acetilsalicilskābi (piemēram, aspirīnu) lietot nedrīkst Reja sindroma iespējamības dēļ. Reja sindroms ir ļoti reta, bet bīstama blakne, par kuru var liecināt šādas pazīmes: letarģija, miegainība, sāpes vēderā, nemitīga vemšana, agresivitāte, krampji un koma. Lietošana bērniem pieļaujama tikai pēc ārsta norādījuma gadījumos, ja citi pasākumi bijuši neefektīvi, kā arī, ārstējot reimatoidālo juvenīlo artrītu.
Visu bezrecepšu zāļu lietošanas gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, īpaši blakusslimību gadījumā! Obligāti rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcijā norādītais zāļu sastāvs. Jāievēro ārsta noteiktā vai lietošanas instrukcijā norādītā zāļu deva, zāļu lietošanas ilgums, kā arī zāļu ieņemšanas norādījumi (piemēram, kad zāles lietojamas: pirms vai pēc ēšanas, ēšanas laikā, cik daudz ūdens  jāiedzer kopā ar zālēm .
Pirms iegādājaties zāles bērnam, jānoskaidro, vai tās viņam piemērotas! Grūtniecēm unsievietēm, kas zīda bērnu, par vispiemērotākām zālēm noteikti jākonsultējas ar ārstu!
Galvenais dokuments pacientam par zālēm ir zāļu lietošanas instrukcija, kura pievienota katram zāļu iepakojumam. Tajā pieejama izsmeļoša, uz pierādījumiem balstīta un oficiāli apstiprināta informācija par zāļu lietošanas noteikumiem. Ar zāļu lietošanas instrukcijām var iepazīties arī elektroniskā veidā ZVA tīmekļa vietnē: www.zva.gov.lv sadaļā Reģistrs.
  Drukāt