Medikamenti ar gaismjūtības reakciju risku

Medikamenti ar gaismjutības reakciju risku

Saulainā laikā jāievēro piesardzība lietojot medikamentus, kuri var radīt pastiprinātu jutību pret gaismu.
Gaismjutība jeb fotosensitivitāte ir pastiprināta jutība pret gaismu (ultravioleto starojumu) zāļu ietekmē. Tā var izpausties ar ādas izsitumiem, iekaisumu vai smagākos gadījumos – ar apdegumu, biežāk uz sejas, kakla, rokām, apakšstilbiem. Gaismjutību var izraisīt gan zāļu lokāla (piemēram, ziedes, gēli), gan arī tabletes un injekcijas. Pacienti var pat nenojaust, ka izsitumi vai apdegumi saistāmi ar lietoto medikamentu un ir gaismas ietekmē radusies reakcija, bez tam ne vienmēr nepieciešama spilgta saules gaisma, lai rastos fotosensitīvas reakcijas.
Svarīgākais gaismjutības reakciju ārstēšanā ir noteikt medikamentu, kas izraisījis gaismjutības reakcijas un, ja iespējams, izvairīties no tā.
Svarīgi zināt! Ja pacienta veselības stāvoklis neļauj atteikties no gaismjutību izraisošām zālēm un, ja nav iespējams pielāgot analogus medikamentus, pacientam jāizvairās no tiešiem saules stariem, jāvalkā drēbes un galvassega, kas aizsargā no saules, kā arī jālieto aizsargkrēmi pret UV stariem. Noteikti nav pieļaujama patvaļīga šo zāļu lietošanas pārtraukšana. Pacientiem rūpīgi jāizlasa zāļu lietošanas instrukcija un jāiepazīstas ar to, jo dažādām zālēm var būt atšķirīgi noteikumi, kā tās droši lietot saulainā laikā!
Lai izvairītos no iespējamām medikamentu blaknēm, pacientam vienmēr pirms zāļu lietošanas jāizlasa zāļu lietošanas instrukcija, kurā minētas biežāk un retāk sastopamās blaknes, atsevišķiem arī medikamentiem – gaismjutība jeb fotosensitivitāte.
Šādas reakcijas biežāk novērotas dažām antibiotikām, pretsāpju un pretiekaisuma, urīndzenošiem, pretpiņņu, pretdiabēta, pretsēnīšu, pretaudzēju līdzekļiem, zālēm sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšanai, psihisku traucējumu ārstēšanai u.c.
Zāļu valsts aģentūra jau iepriekš brīdinājusi, ka pretsāpju un pretiekaisuma gēli, kas satur ketoprofēnu, var izraisīt gaismjutības reakcijas, tāpēc stingri jāievēro to lietošanas noteikumi. Vairāk lasīt Veselības inspekcijas mājas lapā www.vi.gov.lv

  Drukāt