Ādas veidojumi
Ādas veidojumi
 
Vispārīgs ieskats
Āda ir lielākais cilvēka orgāns, pieaugušajam cilvēkam tās laukums apmēram ir 2.5m² un kopējā masa 4 kg. Ādai ir daudz svarīgu funkciju- tā nodrošina ķermeņa aizsardzību pret vīrusiem, baktērijām, sēnītēm un ultravioleto starojumu, piedalās D vitamīna sintēzē, siltuma regulācijā un ūdens apmaiņā.
Ādas veidojumi
No dzimšanas brīža un visā cilvēka dzīves garumā uz ādas var novērot dažādus veidojumus, kas laika gaitā var palikt nemainīgi un var arī mainīt savu krāsu, formu, izmēru, var izčūlot vai periodiski asiņot.
Ādas veidojumus atkarībā no to dabas iedala trijās grupās:
1. grupa - labdabīgie veidojumi.
Tai pieder dzimumzīmes, kas var būt iedzimtas vai iegūtas dzīves laikā, no gaiši brūnas līdz tumši brūnai krāsai, melnas un zilas. Vidēji vienam cilvēkam apmēram ir 100 dzimumzīmes.
Sarkanas krāsas veidojumi- angiomas- ir asins kapilāru izcelsmes, un tie parasti rodas dzīves laikā.
Papilomas -diegveida veidojumus novēro padusēs, kakla rajonā, uz plakstiņiem, cirkšņos.
Citi veidojumi -seborejiskās keratozes, vīrusu kārpas, taukaudu veidojumi – lipomas, tauku dziedzeru cistas u.c.
2.grupa - starpstadija starp labdabīgiem un ļaundabīgiem.
Šos veidojumus savlaicīgi jāārstē, jo nākotnē tie var kļūt ļaundabīgi!
Pie šiem veidojumiem pieskaitāmas displastiskās dzimumzīmes (asimetriskas, ar nevienādām robežām, ar vairākām krāsām, palielinās izmēros), saules (aktīniskās) keratozes u.c.
 3.grupa - ļaundabīgie veidojumi jeb ādas vēži.
Melanomavar attīstīties jebkurā ķermeņa ādas daļā, un ir ļoti agresīvs audzējs. Tā sākotnēji var līdzināties labdabīgam veidojumam, bet var būt arī kā mezgliņš, kas strauji progresē un asiņo.
Bazaliomair visbiežāk sastopamais ādas vēzis, un to visbiežāk novēro saulei pakļautajās vietās – uz sejas, kakla, ausīm, un tipiski izskatās kā pacelts ādas mezgliņš, kas periodiski asiņo, sadzīst, veidojot krevelīti un atkal asiņo.
Plakanšūnu vēzis, kas raksturojas ar sārtiem, norobežotiem, virs ādas paceltiem izsitumiem ar krevelītēm un zvīņām.
Jebkurā aizdomīgā gadījumā ir jāgriežas pie speciālista! Nepieciešamības gadījumā papildus tiks veikta dermaskopija- neinvazīva metode, ar kuras palīdzību tiks noteikta ādas veidojuma daba.
Konsultācijas par ādas veidojumiem, to izmeklēšana un atsevišķu ādas veidojumu noņemšana iespējama Ķekavas ambulancē pie dermatologa.
  Drukāt