Bērnu drošībai vasarā

Bērns vasaras laikā lielāko dienas daļu pavada savās aktivitātēs ārpus telpām - rotaļas, peldēšanās, braukšanas ar riteni, nometnes, pārgājieni, svētku svinēšana pie ugunskuriem u.c. aktivitātes. Vecākiem šis ir laiks, kad jāvelta papildus uzmanība bērna drošībai. Jāatceras, ka galvenais ir nodrošināt bērna pieskatīšanu un pārrunāt ar bērnu iespējamos drošības draudus, kā arī jānosaka viņam konkrēti uzvedības noteikumi, lai izvairītos no riskiem ar kuriem bērns var saskarties savas neuzmanības vai nezināšanas dēļ.

Kā pasargāt bērnu no saules iedarbības.
Bērni paši nespēj pasargāt sevi no saules apdegumiem, tāpēc par to ir jārūpējas pieaugušajiem. Svarīgi ievērot, ka:
*bērni līdz 12 mēnešu vecumam drīkst atrasties tikai ēnā,
*mazus bērnus nekad nedrīkst likt gulēt saulē,
*pirmo reizi atklātā saulē neapģērbtam bērnam nav vēlams atrasties vairāk par 5-7 minūtēm, pakāpeniski šo laiku var palielināt.
*Jānodrošina, ka bērni rotaļātos ēnā.
*Karstā laikā pastaigājoties un rotaļājoties, bērniem nepieciešams piemērots (elpojošs, gaišs) apģērbs un galvassega aizsardzībai no saules.
*Bērniem līdz 18 gadiem nav ieteicams apmeklēt solāriju, taču saulainā vasarā tas pat nav pieļaujams. Jāierobežo bērna rotaļas ārā laikā no 10:00 līdz 16:00, kad saules intensitāte ir  visizteiktākā.
 
Aizsardzības līdzekļi pret saules iedarbību.
 
Bērni paši nespēj pasargāt sevi no saules iedarbības, par to jārūpējas pieaugušajiem.
Jānodrošina bērnu acu aizsardzību ar saulesbrillēm. Lai pareizi izvēlētos saulesbrilles, jāpārliecinās, ka to aizsardzība pret UV starojumu ir 100%. Jāņem vērā, ka nav nozīmes tam, cik saulesbriļļu stikli ir tumši (jo tumšāki stikli, jo labāka aizsardzība), nozīme ir tikai ultravioletā starojuma aizsardzības filtram, tādēļ bērnam nederēs rotaļu saulesbrilles bez ultravioletās aizsardzības filtra.
Bērniem un pusaudžiem sauļošanās laikā obligāti jālieto aizsarglīdzekļi, jo viņu āda ir daudz jūtīgāka nekā pieaugušajiem. Jāizmanto krēmi ar ultravioleto (UV) staru aizsargfiltru, koeficientam jābūt vismaz 25-35. Tomēr jāņem vērā, ka neviens sauļošanās aizsarglīdzeklis nenodrošina pilnīgu ultravioletā starojuma filtru. Neskatoties uz aizsarglīdzekļa lietošanu zīdaiņi un mazi bērni nedrīkst ilgstoši atrasties tiešā saules staru ietekmē.
Svarīgi ir aizsarglīdzekli pret saules iedarbību izmantot pareizi-tas ir jāuzklāj 30 minūtes pirms došanās ārā. Jāņem vērā-ja bērnam aizsarglīdzeklis ir uzklāts tikai tad, kad bērns jau atrodas ārā, viņš 30 minūtes būs bez aizsardzības.
Saules aizsardzības līdzeklis ir jāuzklāj atkārtoti pēc dažām stundām, īpaši ja bērns peldas.
Bērnu aktivitātēm karstā laikā nevajadzētu pārsniegt 15 minūtes atklātā saulē.
Nekad neatstājiet bērnu vienu automašīnā!
Karstā vasaras dienā automašīna sakarst ļoti īsā laikā. Vienmēr turat automašīnu noslēgtu, lai bērns patvaļīgi nevar tajā iekļūt. Pārrunājat ar bērnu un aizliedzat viņam rotaļāties automašīnā. Nodrošinieties pret risku, ka automašīnas durvis automātiski noslēdzas un bērns paliek viens tajā un Jums nav iespēju atslēgt durvis. Rūpējaties, lai bērns saņemtu pietiekamā daudzumā šķidrumu. Ik pēc 20 minūtēm piedāvājat uzņemt šķidrumu. Nodrošiniet, lai dzēriens bērnam ir brīvi pieejams.
Bērna drošībai uz un pie ūdens.
Lai bērnam pelde būtu droša, ir svarīga tā uzraudzība un bērna vecumam, peldēt prasmei atbilstošs un drošs peldlīdzeklis. Svarīgi, lai pelde notiktu piemērotā peldvietā, kas ir atbilstoši iekārtota un, kur tiek veikta ūdens kvalitātes uzraudzība. Bērni peldvietā un viņu peldēšanās laikā vienmēr jāpieskata. Pusaudžiem jāinformē vecāki par došanos peldēties, vecākiem nevajadzētu pieļaut, ka tie dotos peldēties vienatnē.
*Peldēties atļauts tikai zināmās peldvietās.
*Bērniem, kuru peldētprasme nav pietiekama, atļaujat uzturēties ūdenī tikai ar  
 drošiem un peldēšanai paredzētiem palīglīdzekļiem (peldriņķi, drošības vestes).
*Bērniem jāaizliedz rotaļāties ceļmalas grāvjos un tamlīdzīgās vietās, kur mēdz uzkrāties lietus vai palu ūdeņi, kā arī vietās ar  lielu  ūdens straumi.
 *Neatļaut lēkt ūdenī vietās, kur tas nav paredzēts.
*Ja mājās ir baseins, dīķis vai tamlīdzīga mākslīgā ūdens krātuve, jānodrošina
 aizsardzības žogu, vārtiņiem. Ja esat ciemos, kur šāda aprīkojuma nav, jāuzrauga bērns, lai viņš nerotaļātos pie ūdens krātuves.
*Jārūpējas, lai bērns pēc četru gadu vecuma apgūtu peldēt prasmi.
 
*Jāiemāca bērnam personīgās higiēnas normas peldvietā:
*peldoties nenorīt ūdeni;
*pēc iespējas nomazgāties pirms un pēc peldes;
*personīgās vajadzības nekārtot ūdenī vai ūdens tuvumā, bet tikai tam
 paredzētajās vietās.
 Bērna aizsardzībai pret insektiem.
 Kukaiņu kodumi bērnam var izraisīt nepatīkamus, niezošus izsitumus vai nopietnu alerģisku reakciju. Īpaša uzmanība  
 jāvelta alerģiskiem bērniem! Uzturoties ar bērnu ārā:
*Jānodrošina, lai viņa ķermeni maksimāli pasargātu apģērbs, garas bikses,  
 zeķes, krekls, cepure un iespējams arī cimdi. Bērna aizsardzībai ieteicams izmantot moskītu tīklu.
*Jāizvairās no vietām, kur ir kukaiņu perēkļi.
*Jānodrošina, lai apģērbs būtu gaišs un vienkrāsains, lai uz tā labi būtu redzamas, piemēram, ērces.
*Lai pasargātu no ērču kodumiem, jāizvairās no bērnu rotaļām nekoptās, aizaugušās teritorijās. Ja bērns dodas uz mežu vai aizaugušu teritoriju, jābūt augumu nosedzošam apģērbam un galvassegai.
*Jāvakcinē bērns pret ērču encefalītu atbilstoši ārsta rekomendācijām. Jāņem vērā, ka smaržīgu ziepju un citas kosmētikas izmantošana var pievilināt kukaiņus.
 
Ieteikumi bērna aizsardzībai, izmantojot pretodu līdzekļus:
*Jālieto tikai tādus pretodu aizsardzības līdzekļus, kas ir paredzēti izmantošanai bērniem.
*Jāpārliecinās, ka bērnam nav alerģiskas vai iekaisuma reakcijas pret pretodu līdzekli.
*Nelietot pretodu līdzekļus uz savainotas vai iekaisušas ādas.
*Jāņem vērā, ka parasti pretodu aizsardzības līdzekļi ir efektīvi vairākas stundas. Ir pretodu līdzekļi, kurus bērniem var  
 lietot tikai vienu reizi dienā.
*Pretodu līdzekli jālieto tikai tik daudz, lai nosegtu atklātās ķermeņa daļas un nepieciešamos apģērba rajonus.Pretodu līdzekļus jālieto tikai saskaņā ar instrukciju, nepārdozējot to daudzumu.    
Jāatceras, ka pretodu līdzeklis labi iesūcas caur bērna   ādu.
*Jānodrošina, lai pretodu līdzeklis bērnam nenokļūtu mutē, elpceļos un acīs.
*Neatstāt pretodu līdzekli bez uzraudzības bērniem pieejamsā vietās.
*Neizsmidzināt pretodu līdzekli blakus ēdienam un noslēgtās telpās.
*Jāņem vērā, ka pretodu līdzeklis nepasargā pret citiem kukaiņiem – lapsenēm, bitēm, iršiem, ērcēm.
*Atgriežoties telpās, jānomazgā  pretodu līdzeklis ar ziepēm un ūdeni, cik vien ātri tas ir iespējams, īpaši gadījumos, ja  pretodu līdzeklis ir izmantots atkārtoti.
*Jāizmazgā arī izmantotās drēbes.
 
Ugunsdrošībai
 
Vasara ir arī grilēšanas laiks. Jāatceras, ka grila degšķidrumi ir ugunsbīstami un ātri uzliesmojoši un to lietošana saistīta ar apdedzināšanās risku. Šo degšķidrumu iedzeršana, nokļūšana uz gļotādām vai acīs var radīt nopietnus draudus veselībai gan pieaugušajiem, gan bērniem. Jānodrošina, lai degšķidrums nenonāktu bērna rokās un grilēšanas laikā bērns nerotaļātos grila tuvumā. Jāinformē bērns par grila radītajiem riskiem, degšķidruma bīstamību un ugunsdrošību. Grils izraisa īpašu bērna interesi- interesanti ir gan grila piederumi, gan darbības, kas notiek ap grilu, tādēļ ir svarīgi novērst bērna uzmanību un interesi uz citām nodarbēm.
*Pirms uzsākt grilēšanu, jāpārliecinās, ka grils ir darba kārtībā un drošs lietošanai, īpaši tas attiecas uz gāzes griliem.
*Jāatrod piemērota vieta grila uzstādīšanai: uz līdzenas, stabilas virsmas, lai tuvumā nebūtu koku, šķūnīšu, nojumju u.c. viegli uzliesmojošu objektu.
*Jālieto grilam piemērotu kurināmo – kokogles.
*Jālieto tikai grilam paredzētie degmaisījumi, nekādā gadījumā neizmantot petroleju, benzīnu vai citus viegli uzliesmojošus šķidrumus.
  *Neatstāt grilu bez uzraudzības.
 
Grilējot, jāievēro drošības nosacījumi arī attiecībā uz pārtiku:
*jāmazgā rokas pirms sākt darboties ar pārtiku;
*jāmazgā rokas pēc jēlas gaļas apstrādes;
*jānodrošina, lai jēlie produkti (gaļa) nenonāktu saskarē ar gatavajiem produktiem, piemēram, maizi, dārzeņiem, tai skaitā virsmas, kas saskārušas ar jēlu gaļu;
*nenovietot izcepto gaļu uz traukiem, kas bijuši saskarē ar jēlo gaļu;
*jāpārliecinās, ka gaļa ir labi termiski apstrādāta.
 
Vasara ir arī ugunskuru laiks. Jāpārrunā ar bērnu ugunsdrošība un rīcība ugunsgrēka gadījumā. Jānodrošina, lai bērns atrastos drošā attālumā no ugunskura, kā arī jāņem vērā, vēja virziens un dzirksteļu izplatīšanās risks. Jārūpējas, lai ugunskurs atrastos pietiekamā attālumā no viegli lietot viegli uzliesmojošus šķīdumus kā benzīnu, petroleju u.tml.
 
Sporta drošība un velodrošība.
Neatstājiet bērnu braucam vienu ar divriteni, kamēr neesat pārliecināts par bērna braukšanas prasmi. Jāņem vērā bērna koordinācijas spējas, kā arī jālieto ceļu un roku aizsargi, lai izvairītos no lūzumiem, kamēr bērns nav pilnībā apguvis riteņbraukšanas prasmi. Iegādājoties velosipēdu, jāņem līdzi bērnu, lai pārliecinātos, ka velosipēda svars ir bērnam atbilstošs, velosipēdam jābūt atbilstošam bērna augumam.
Iegādājoties velosipēdu, jānodrošina bērnu ar ķiveri, ceļu un roku sargiem un jāpārliecinās, ka tie atbilst drošības standartiem. Vienmēr jālieto aizsardzības līdzekļi, neatkarīgi no tā, cik tālu no mājas bērns atrodas, tā bērnam tiek izstrādāts pieradums tos lietot un tā būs garantija, ka arī nākotnē bērns vienmēr tos lietos. Kā rāda pieredze, mazi bērni velotraumas gūst tieši savas mājas pagalmā.
Ķiverei ir labi jāpieguļ galvai, tā nedrīkst būt nobīdīta uz priekšu vai atpakaļ, tai jābūt cieši piesprādzētai tā, lai to nevarētu nobīdīt nevienā virzienā.
Jārūpējas, lai bērni nelietotu skrituļslidas, skrituļdēļus un citus līdzekļus, tur, kur pārvietojas autotransports. Lietojot sporta inventāru jārūpējas, lai tiktu lietoti arī aizsardzības līdzekļi. Jānodrošina, ka bērni ar skrituļslidām, skrituļdēļiem u.tml. braukātu tikai tam piemērotās vietās, piemēram, atbilstoši aprīkotos un uzraudzītos parkos.
 
Drošība rotaļājoties.
Iegādājoties rotaļu inventāru jāpārliecinās, ka tas atbilst gan drošības standartiem, gan bērna vecumam.
Ierīkojot spēļu laukumu, jāraugās, lai tas nebūtu no slīdošs vai no viegli plīstošiem materiāliem. Spēļu laukuma ierīkošanai var izmantot gumijotus materiālus, smiltis, koka skaidas vai mizas.
Spēļu laukuma aprīkojumā nedrīkst būt brīvu āķu, atklātu naglu vai skrūvju galvu un citu bīstamu faktoru. Jāpārliecinās, ka spēļu laukumā bērns nevar aizsniegt tādas detaļas, kuras varētu savainot (iedurties, iesist) bērna ķermeni. Šūpoļu sēdeklis āapdarina ar mīkstu materiālu - gumiju, plastikātu vai brezenta audumu.
*Jānodrošina, lai bērns nevar aizsniegt virves vai siksnas, kas varētu būt par iemeslu nožņaugšanai.
*Jāpārliecinās, ka metāla daļas nevar radīt apdegumu.
*Nekādā ziņa neizmantot pašdarinātus tramplīnus, Batutus izmantot tikai ar drošības tīklu.

 

  Drukāt