Difterija

Kas ir difterija?
Difterija ir joprojām sastopama ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, ko ierosina difterijas baktērija. Difterijai raksturīga plēvju veidošanās uz gļotādām (tā saucamā „kakla aizaugšana”) un ādas, kā arī toksisks sirds muskuļa, nervu sistēmas, nieru un citu orgānu bojājums un organisma smaga vispārēja saindēšanās. Ja cilvēks savlaicīgi nevēršas pēc medicīniskās palīdzības vai ārstēšana tiek uzsākta pārāk vēlu, difterija rada nopietnas veselības problēmas, invaliditāti, bet smagākos gadījumos var beigties ar nāvi.
Kā var inficēties ar difteriju?

Difterijas infekcijas avots var būt gan ar difteriju slims cilvēks, gan arī vesels cilvēks, kurš neslimo ar difteriju, bet ir difterijas baktērijas nēsātājs. Ar difteriju var inficēties, ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai mikrobu nēsātājs. Inficēties var darbavietā, sabiedriskās vietās, sabiedriskajā transportā. Visbiežāk ar difterijas nūjiņu tiek inficēti elpceļi, retāk – dzimumorgānu gļotāda, acu gļotāda un āda.
Kurš var saslimt ar difteriju?
* pret difteriju vispār nevakcinēti cilvēki, no tiem visuzņēmīgākie ir nevakcinēti bērni līdz 10 gadu vecumam;

* cilvēki, kuriem kopš pēdējās potēšanās pagājuši vairāk nekā 10 gadi;
* cilvēki, kas sadzīvē neievēro personisko higiēnu.
Kad var saslimt ar difteriju?
Ar difteriju var saslimt jebkurā gadalaikā, cilvēki slimo arī gada siltajos mēnešos, kad biežāk dodas atvaļinājumā un satiekas cits ar citu. Tomēr visbiežāk ar difteriju slimo aukstajos gada mēnešos – ziemā, rudenī, pavasarī.
Difterijas inkubācijas periods.
Slimības inkubācijas periods ir no 2 līdz 5 dienām, bet dažos gadījumos var būt pat līdz 10 dienām. Dažkārt slimības sākumā var novērot nedaudz paaugstinātu temperatūru, nespēku, svīšanu. Šie simptomi pakāpeniski progresē, un attīstās difterijai raksturīgās pazīmes.
No saslimšanas ar difteriju un tetanus pasargā tikai savlaicīga un regulāra vakcinācija!
Saslimšanas gadījumā ir iespējama dzīvībai bīstama slimība un smagas komplikācijas uz mūžu. Vakcinācija pret difteriju/tetanus ir bezmaksas!
Valsts apmaksātu vakcīnu var saņemt pie ģimenes ārsta vai ārsta norādītā vakcinācijas kabinetā.
DIFTERIJAS simptomi:
*inkubācijas periods ir no 2 līdz 5 dienām, bet dažos gadījumos var būt pat līdz 10 dienām ;
*vispārējs savārgums;
*temperatūras paaugstināšanās;
*kakla sāpes, apsārtums, tūska, rīšanas grūtības;
*uz mandelēm parādās netīri pelēks aplikums, kas var izplatīties pa visu rīkli. Aplikums ir biezs, ādai līdzīgs, bāli pelēcīgā krāsā;
*maziem bērniem aplikums var sākties no balsenes, šādā gadījumā rodas klepus, balss aizsmakums un apgrūtināta elpošana;
*iespējamas arī galvassāpes un apetītes zudums
Vienlaikus ar citām pazīmēm difterijas toksīni uzsūcas asinīs un ar asins plūsmu izplatās pa visu organismu. Tie iedarbojas toksiski uz sirds muskuli, radot muskuļu iekaisumu jeb miokardītu; skar nervu sistēmu, bojājot nervu šķiedras; kā arī rada nieru, aknu un virsnieru audu bojāeju jeb nekrozi.
Kā sevi pasargāt no difterijas?
*no saslimšanas ar difteriju pasargā tikai savlaicīga un regulāra vakcinācija pret difteriju, jo vakcīna satur difterijas antitoksīnu;
*bērniem mūsu valstī vakcināciju pret difteriju veic divu, četru, sešu mēnešu un 1 gada vecumā, bet pēc tam – 7 un 14 gadu vecumā. Imunitāte nesaglabājas visu mūžu - ik pēc 5–10 gadiem ir nepieciešams veikt revakcināciju (atkarībā no inficēšanas riska);
*pēc difterijas pārslimošanas neveidojas pilnvērtīga imunitāte pret difteriju, tāpēc arī cilvēkiem, kas ir slimojuši ar difteriju, regulāri ir jāveic revakcinācija;
*cilvēkiem, kas pret difteriju nav potēti, jāsaņem potēšanās kurss - trīs potes.
Pēc pirmās potes jāpaiet pusotram mēnesim, tad jāsaņem otrā pote. Trešā pote jāsaņem pēc sešiem mēnešiem;
*atcerieties, ka neviena vakcinācija no saslimšanas nepasargā 100%! Gadās, ka saslimst arī potētie, taču šajā gadījumā slimība noris vieglā formā, ar angīnai līdzīgām pazīmēm – rīkles apsārtumu, kakla sāpēm. Šādi slimnieki izveseļojas pāris dienās, un viņiem nav komplikāciju!
*vakcināciju bez maksas jebkurš  var saņemt pie sava ģimenes ārsta vai ārsta norādītā vakcinācijas kabinetā. Pārbaudiet savu, savu bērnu un citu ģimenes locekļu potēšanas pases!
*ja jūs vai jūsu tuvinieki ir vecuma grupā virs 25 gadiem un pēdējo 10 gadu laikā neesat saņēmuši pretdifterijas poti – dodieties pie sava ģimenes ārsta nekavējoties un vakcinējieties;
*vakcināciju pret difteriju var veikt vienlaikus ar citām potēm, piemēram, ērču encefalīta vai gripas vakcināciju.

  Drukāt