Uzmanību ērces!

 Uzmanību –ērču encefalīts!
Par ērču encefalītu kaut reizi mūžā noteikti ir dzirdējuši visi. Tomēr tikai nedaudz cilvēku zina, ka inficēties ar šo nopietno slimību var ne tikai mežā, bet arī upes krastā un pludmalē, kur netālu no ūdens aug zāle vai krūmi, un pat koptā pilsētas parkā. Ērces kas ir encefalīta vīrusa pārnēsātājas, var atrasties jebkura zāles stiebriņa galā. Savu upuri ērces jūt jau no aptuveni piecu metru attāluma.
Kas ir ērču encefalīts?
Ērču encefalīts ir smaga infekcijas slimība, kuru izraisa ar ērču encefalītu inficēta ērce. Inficēšanās ar ērču encefalītu iespējama divējādi:
inficētai ērcei piesūcoties cilvēka ķermenim;
- cilvēkam uzturā lietojot nevārītu, inficēta mājdzīvnieka pienu.
Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces sastopamas mežos un krūmājos. Taču inficētās ērces dzīvo arī, piemēram, pilsētas parkos, piemājas dārzā, tās var pārnēsāt mājdzīvnieki.
Klimatiskie apstākļi ērcēm ik gadu kļūst arvien labvēlīgāki un to skaits nemitīgi pieaug. Paaugstināts risks cilvēkiem inficēties ar ērču encefalītu pastāv visā Latvijas teritorijā. Tāpēc ir svarīgi ievērot profilakses pasākumus.
Kā izvairīties no inficēšanās ar ērču encefalītu?
Efektīvākais veids, lai izsargātos no saslimšanas ar ērču encefalītu, ir vakcinācija. Injicējot ērču encefalīta vakcīnu, organisma imūnā sistēma izstrādā aizsargvielas pret vīrusu, kas, piesūcoties inficētajai ērcei, pasargā no saslimšanas.
Lai izstrādātos imunitāte pret ērču encefalītu, vakcinācija jāveic pēc šādas shēmas:
1.pote
2.pote: viens līdz trīs mēneši pēc pirmās potes
3.pote: 5 - 12 mēnešus pēc otrās potes
Revakcinācija: ik pēc 5 gadiem pēc pēdējās potes

Vakcinēties pret ērču encefalītu var visu gadu! Tas ir mīts, ka to var darīt tikai agrā pavasarī, kamēr ērču aktivitātes sezona vēl nav sākusies.
Vakcinācija pret ērču encefalītu gada siltajā laikā, kad ērces jau ir aktīvas, notiek pēc sekojošas shēmas:
1.deva
2.deva:divas nedēļas pēc 1.potes
3.deva: 5 līdz 12 mēneši pēc 2.potes
Jau pēc 2 vakcīnas devām cilvēks uz vienu gadu iegūst aizsardzību pret ērču encefalītu.

  Drukāt