Vakcinācija pret ērču encefalītu

 

Vakcinācija pret ērču encefalītu.
 
 
Pašlaik Latvijā ir pieejamas divas vakcīnas pret ērču encefalītu-Austrijā ražotā TicoVac un Encepur, kas izgatavota Vācijā. Potēšanas sākums abām vakcīnām ir līdzīgs- vispirms pirmā deva, tad pēc 1-3 mēnešiem-jāpotē otrā deva.Mediķi parasti iesaka šo poti veikt pēc mēneša vai pusotra, negaidot trīs mēnešus. Ja starplaiks starp pirmo un otro poti ir pārāk liels, organisms var nedaudz „piemirst”, ka ievadīta pirmā vakcīna un antivielas izstrādāt mazliet lēnāk.
Vēl jāievada trešā deva. Vācu vakcīnai Encepur tā jāveic pēc 9-12 mēnešiem, Austrijā ražotajai vakcīnai TicoVac trešā vakcīna jāpotē pēc 5-12 mēnešiem.
Šīs trīs vakcīnas nodrošina imunitāti pret ērču encefalītu uz 3-5 gadiem. Pilnvērtīgu imunitāti cilvēks iegūst, kad pēc otrās potes ir pagājušas divas nedēļas. Tad ar ērču encefalītu vairs nevar saslimt.
                        Revakcinācijas veikšana.
Ar Austrijā ražoto vakcīnu TicoVac ik pēc trim gadiem jāpotējas, ja ir vairāk par 60 gadiem, ar Vācijā izgatavoto vakcīnu Encepur jāpotējas ik pēc trim gadiem, ja vairāk par 49 gadiem. Šai vakcīnai pirmā revakcinācija tad nepieciešama trīs gadus pēc trešās devas, pēc tam-ik pēc pieciem gadiem. Austriešu vakcīnas TicoVac revakcinācijas laiks ir 3-5 gadi. Trīs vai pieci gadi-tas ir individuāli un attiecas arī uz bērnu vakcināciju. Ja cilvēks ir vesels un tam nav hronisku kaišu, revakcināciju var veikt pēc pieciem gadiem, tomēr drošībai var pārbaudīt ērču encefalīta antivielas jeb IgG (imūnglobulīna G klases antivielas) titru, veicot asins analīzi, kura ir maksas pakalpojums, to var veikt ambulancē.
Ja bieži slimo, jādzer daudz antibiotiku, organisms tiek novājināts, tāpēc ļoti iespējams, ka revakcinācija pret ērču encefalītu būs nepieciešama jau pēc trim gadiem. Pēc trim gadiem revakcinācija būtu jāveic arī tiem, kuri pārslimojuši citas nopietnas slimības, kuri slimo ar bronhiālo astmu, lieto glikokortikoīdu preparātus, jo tas negatīvi ietekmē imunitāti.
Pamatpotēšanā pirmās divas reizes vakcīnas-Encepur un TicoVac nevajag jaukt. Trešajā reizē un revakcinējoties var izmantot jebkuru vakcīnu-neatkarīgi no tā, kura vakcīna potēta iepriekš.
                        Paātrinātā vakcinācija.
Paātrināto vakcināciju mediķi rekomendē vienīgi tad, ja ir īpaša situācija. Austriešu vakcīnu TicoVac steidzamā gadījumā vakcinē šādi- pirmā deva, pēc divām nedēļām-otrā deva, trešā deva-pēc pieciem, deviņiem mēnešiem. Vācu Encepur vakcinē šādi-pirmā deva, septītajā dienā-otrā deva, 21. dienā-trešā. Pēc TioVac vakcīnas imunitāte, tāpat kā vakcinējoties parasti, iestājas divas nedēļas pēc otrās potes. Pēc Encepur vakcīnas-tad, kad veikta visa pamatvakcinēšana-visas trīs potes.
Mediķi neiesaka paātrināto vakcināciju bez īpašas vajadzības. Paātrinātā vakcinācija nekaitē veselībai, bet nav vēlama no ilgstošas imunitātes viedokļa, jo organisms ne vienmēr spēj tik īsā laikā pārorientēties un izstrādāt tik daudz antivielu, lai pietiktu turpmākajiem pieciem gadiem. Imunitāte arī pēc paātrinātās vakcinācijas ir pilnvērtīga, taču tā var nebūt tik ilgstoša, kā vakcinējoties parastajā kārtībā. Tāpēc, ja vakcinējas paātrināti, pēc trim gadiem noteikti jāpārbauda antivielas.
 
 
  Drukāt