Lai ierobežotu strauju Covid-19 izplatību, no pirmdienas, 9. novembra, Latvijā izsludina ārkārtējo situāciju un būs spēkā jauni stingrāki ierobežojumi. Iedzīvotājiem būs pieejami tikai tie klātienes pakalpojumi, kuri ir īpaši svarīgi veselīgai un drošai sadzīvei un kuru pieejamība nav atliekama. Sabiedriskās ēdināšanas vietas drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai, tiek atcelti un aizliegti publiskie pasākumi klātienē (piemēram, teātri, koncerti) un noteikti arī vairāki citi ierobežojumi daudzās jomās, – to paredz piektdien, 6. novembrī, apstiprinātais valdības rīkojums.
Valdība vienojās izsludināt ārkārtējo situāciju no 9. novembra līdz 6. decembrim, paziņojumā medijiem informēja Valsts kanceleja.
Ierobežojumi nozarēs:
- Pulcēšanās, izklaide, atpūta
- Sports
- Sabiedriskā ēdināšana
- Pakalpojumu pieejamība, tirdzniecības vietas un darba laiks
- Izglītība
- Darba devējam būs jānodrošina darbiniekiem attālinātā darba iespējas
- Sociālo pakalpojumu sniedzēju darbība
- Bāriņtiesu darbība ārkārtējā situācijā
Par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu pārkāpumiem paredzēts nauds sods fiziskajai personai līdz 2000 eiro, bet juridiskajai personai – līdz 5000 eiro.
Izprotot ārkārtējās situācijas pasākumu ietekmi uz ekonomiku un sabiedrību kopumā, vienlaikus tiek strādāts pie atbalsta mehānismu izstrādes darba devējiem, darba ņēmējiem un tām iedzīvotāju grupām, kuras visvairāk skar vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumi.
Nākamnedēļ iedzīvotājiem būs pieejami tie klātienes pakalpojumi, kuri ir īpaši svarīgi veselīgai un drošai sadzīvei un kuru pieejamība nav atliekama.
Pulcēšanās, izklaide, atpūta
Tiek atcelti un aizliegti publiskie pasākumi klātienē (piemēram, teātri, koncerti). Kultūrvietās, bibliotēkās, muzejos, arhīvos, izstāžu zālēs un kultūras centros var notikt tikai individuāli apmeklējumi, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus, informēja Kultūras ministrija.
Šajās vietās jānodrošina apmeklētāju vienvirziena plūsma un prasība, ka telpās vienlaikus atrodas ne vairāk kā 50% no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj apmeklētājiem pieejamā telpu platība un infrastruktūra. Vienam apmeklētājam ir paredzami vismaz 10 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpas, un apmeklētājiem nodrošināma publiski pieejama informācija par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā kultūrvietā. Pulcēties privātos pasākumos var ne vairāk kā 10 cilvēki un ne vairāk kā divas mājsaimniecības vienlaicīgi.
Sapulcēs, gājienos un piketos ārā var pulcēties līdz 50 cilvēkiem.
Bērēs var piedalīties vairāk nekā divas mājsaimniecības, nepārsniedzot 10 cilvēkus (neieskaitot cilvēkus, kas nodrošina bēru norisi).
Nenotiek izklaides pasākumi, piemēram, diskotēkas. Slēgtas ir spēļu zāles un bāri, tāpat nestrādā slidotavas, bērnu viesību organizēšanas vietas, izklaides un atrakciju centri, batutu parki, bērnu rotaļu laukumi un pieskatīšanas istabas (tai skaitā tirdzniecības centros).
Nestrādā arī ūdens izklaides un atrakciju centri, pirtis un SPA.
Dabas takas ir pieejamas individuālai atpūtai, un strādā arī muzeji, izstādes, bibliotēkas un citas kultūrvietas. Pasākumi šajās vietās nenotiek.
Sporta pasākumi
Nenotiek sporta pasākumi – sacensības, paraugdemonstrējumi, šovi un u.tml.
Bez skatītājiem notiek starptautisko olimpisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības pieaugušo izlašu sportistiem un komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu sporta sacensības, kurās piedalās tikai pilngadīgi profesionāli sportisti.
Sporta treniņi, tai skaitā interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu ietvaros, tiek organizēti ārtelpās, individuāli vai attālināti, ievērojot, ka:
- treniņa norisei ārtelpās vienā treniņgrupā vienlaikus organizēti pulcējas ne vairāk kā 10 personas (neskaitot sporta darbiniekus) un netiek izmantotas ģērbtuves; ja to pieļauj āra sporta norises vietas kapacitāte, vienlaikus var notikt vairāku grupu darbs;
- treniņi iekštelpās notiek individuāla apmeklējuma ietvaros (viena sporta speciālista vadīta nodarbība vienai personai vai personām, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā), ievērojot divu metru distanci, kā arī vienai personai nodrošinot ne mazāk kā 10 m2 platības;
- Latvijas pieaugušo izlases, Latvijas Olimpiskās vienības un Latvijas Paralimpiskās vienības sportistu, kā arī komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu pilngadīgu profesionālu sportistu treniņi norisinās gan iekštelpās, gan ārtelpās.
Darba laiks sporta pasākumu vietām un sporta klubiem ir līdz 22.00.
Sabiedriskā ēdināšana
Šajās vietās strādājošiem sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējiem sabiedriskās ēdināšanas vietā jānodrošina:
- mutes un deguna aizsegu lietošana gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem;
- divu metru attālums starp galdiņiem, ja starp tiem nav izveidota norobežojoša siena;
- pie viena galdiņa neatrodas vairāk par diviem cilvēkiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi;
- apmeklētāji atrodas tikai sēdvietās;
- galda piederumus, trauku komplektus un salvetes katram apmeklētājam izsniedz individuāli;
- pēc katras ēdienreizes (katra apmeklētāja) galdiņus dezinficē;
- apmeklētājiem redzamās vietās (vismaz pie ieejas un kases) ir izvietota skaidri salasāma publiski pieejama informācija, tai skaitā svešvalodā, par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties pakalpojuma sniegšanas vietā.
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (''KPV LV'') Ministru kabineta sēdē norādīja uz šāda pasākuma kritisko ietekmi uz nozares darbību un lūdza protokollēmumam pievienot savu īpašo viedokli, informēja Ekonomikas ministrija.
“Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu darbības pārtraukšana klātienē būtiski ietekmēs sabiedriskās ēdināšanas nozari, kas nodarbina 23 tūkstošus darbinieku, tādējādi radot negatīvu ietekmi uz sabiedrības labklājību un ekonomiku kopumā. Tāpēc neatbalstu normas pieņemšanu šādā redakcijā, pirms nav nodrošināts līdzvērtīgs atbalsts sabiedriskās ēdināšanas nozares darbiniekiem un uzņēmumiem,” paziņojumā medijiem norādīja Vitenbergs.
Pakalpojumu pieejamība, tirdzniecības vietas un darba laiks
Valsts un pašvaldību iestādēs pakalpojumi tiek nodrošināti attālināti vai pēc pieraksta.
Pieejami frizieru pakalpojumi ar iepriekšēju pierakstīšanos un ievērojot 2 metru distanci starp klientiem.
No šā gada 9. novembra tiek ierobežota tirdzniecības centru darbība brīvdienās un svētku dienās. Brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros varēs darboties:
- pārtikas veikali,
- aptiekas (tai skaitā veterinārās aptiekas),
- optikas veikali,
- dzīvnieku barības veikali,
- grāmatnīcas,
- preses tirdzniecības vietas,
- higiēnas un saimniecības preču veikali,
- telekomunikācijas preču un pakalpojumu vietas,
- to preču izsniegšana, kas iegādātas internetveikalos.
Valdības rīkojuma izpratnē tirdzniecības centri ir ēkas, kas iekārtotas pastāvīgai un sistemātiskai tirdzniecībai ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību vismaz 10 000 kvadrātmetru vai kurās atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji.
Tirdzniecības vietās jānodrošina 10 kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju un jāvalkā maska. Maska jāvalkā arī atklātā tirgus teritorijā un ielu tirdzniecības vietās.
No 6.00 – 20.00 ir saīsināts darba laiks kultūras pasākumu vietām (var apmeklēt tikai individuāli) un izstādēm, baznīcām u.c. reliģiskām darbības veikšanas vietām.
Izglītība un interešu nodarbības
Mācību process klātienē notiek 1.–6. klasēs. Strādā pirmsskolas izglītības, speciālās izglītības iestādes un bērnudārzi.
Profesionālās izglītības iestādēs mācību process no 9. novembra līdz 6. decembrim notiks attālināti, izņemot tādu praktisko darbu apguvi, kas nepieciešami profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kurus nav iespējams veikt attālināti.
Speciālās izglītības iestādes un sociālās korekcijas izglītības iestāde "Naukšēni" mācības var turpināt klātienē.
Augstākajā izglītībā jau ir spēkā nosacījums par attālinātajām studijām līdz 31. decembrim, klātienē var īstenot klīnisko praksi rezidentūrā un tādas praktiskās daļas apguvi, kas nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kuru nav iespējams veikt attālināti.
Pieaugušo profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides un neformālās izglītības programmu apguve notiks attālināti.
Interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguve līdz 6. decembrim – attālināti. Klātienē iekštelpās tas varēs notikt tikai individuāli (izņemot personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā) vai tikai vienas izglītības iestādes grupas vai klases izglītojamiem. Šāda procesa ietvaros klātienē nebūs atļauta koru dziedāšana un pūšamo instrumentu kolektīvu darbs. Arī amatiermākslas kolektīvi (tai skaitā kori, orķestri, tautas mūzikas ansambļi, deju un citi tautas mākslas kolektīvi) mēģinājumu procesu līdz 9. decembrim īstenos attālināti vai klātienē tikai individuāli (tajā skaitā personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā).
Sejas masku lietošanā izglītības iestādēs valdība jau 3. novembrī noteica stingrākas prasības. Gan bērniem no 13 gadu vecuma, gan skolotājiem sejas maskas ir jālieto izglītības iestādes koplietošanas telpās vai vietās, kur satiekas skolotāji vai tiekas vairāku grupu bērni. Masku var nelietot, piemēram, klases telpās, kur kopā ir vieni un tie paši bērni.
Darba devējam būs jānodrošina darbiniekiem attālinātā darba iespējas
Darba devējam ārkārtējās situācijas laikā būs jānodrošina darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj un darbiniekam ir iespējas mājās pilnvērtīgi veikt darba pienākumus.
Tāpat darbam klātienē būs jānodrošina darbiniekiem individuālie aizsardzības līdzekļi, kas ir nepieciešami darba pienākumu veikšanai, piemēram, mutes un deguna aizsegi, priekšauti, virsvalki.
Darba devējam būs jānosaka pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai darba kolektīvā, nosakot atbildīgo personu par šo pasākumu ieviešanu darbavietā un informējot darbiniekus par minētajiem pasākumiem.
Sociālo pakalpojumu sniedzēju darbība
Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas jaunus klientus varēs uzņemt, individuāli izvērtējot nepieciešamību pakalpojumu klientam nodrošināt nekavējoties, iespēju garantēt drošību un pakalpojuma sniegšanai nepieciešamos resursus, informēja Labklājības ministrija.
Pirmkārt ir jānodrošina aprūpe, samazinot sniegto sociālās rehabilitācijas pakalpojumu apjomu, ja objektīvu apstākļu dēļ tos pilnā apmērā nodrošināt nav iespējams.
Savukārt pārējie sociālo pakalpojumu sniedzēji, kas sniedz šos pakalpojumus ar pilnu vai daļēju izmitināšanu, var turpināt nodrošināt aprūpi mājās, aprūpi dienas centrā, sociālās rehabilitācijas pakalpojumus vardarbībā cietušajiem krīzes centros un bez vecāku gādības palikuša bērna ievietošanu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā vai krīzes centrā un personu bez dzīvesvietas īslaicīgu izmitināšanu patversmē. Arī šeit svarīgi ievērot epidemioloģiskās drošības prasības un piesardzības pasākumus.
Sociālās rehabilitācijas un psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšana pieļaujama, tikai nodrošinot epidemioloģiskās drošības prasības un valstī noteiktos pulcēšanās ierobežojumus – primāri izvēloties individuālu pakalpojumu sniegšanu un konsultācijas attālinātā formā. Klātienē var sniegt sociālos pakalpojumus, ja klientiem ir veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs.
Bāriņtiesu darbība ārkārtējā situācijā
Ievērojot nepieciešamos piesardzības pasākumus, bāriņtiesa var lietu izskatīt un lēmumus pieņemt bāriņtiesas sēdē rakstveida procesā bez personu klātbūtnes, ja iespējams nodrošināt lietas dalībnieku procesuālo tiesību ievērošanu un bāriņtiesa nav atzinusi par nepieciešamu lietu izskatīt mutvārdu procesā, informēja Labklājības ministrija.
Bāriņtiesa rakstveida procesa būtībai atbilstošā veidā nodrošina procesa dalībniekiem tādu pašu tiesību apjomu kā mutvārdu procesā.
Ja lietu izskata rakstveida procesā vai bāriņtiesas sēdē, izmantojot videokonferenci, tad iepazīšanās ar šīs lietas materiāliem jānodrošina attālināti, nosūtot uz personas norādīto e-pasta adresi skenētas lietas materiālu kopijas vai informāciju par piekļuvi lietas materiāliem elektroniski.
Bāriņtiesa var noteikt, ka procesuālās darbības, tajā skaitā arī bāriņtiesas sēdē veicamās darbības, tiek veiktas, izmantojot videokonferenci.
Ja bāriņtiesa ir kavēta pildīt Bāriņtiesu likumā noteiktos uzdevumus, izņemot VII (Apliecinājuma izdarīšana un citu uzdevumu pildīšana) un VIII nodaļā (Palīdzība mantojuma lietu kārtošanā un mantojuma apsardzība) noteikto, tā var nodot atsevišķu uzdevumu izpildi citai tuvākajai bāriņtiesai uz noteiktu termiņu. Pašvaldības par minēto bāriņtiesas uzdevumu izpildi noslēdz līgumu, iekļaujot tajā savstarpējo norēķinu kārtību.
www.lsm.lv
06.11.2020.