Baložu bibliotēkā aci pret aci apsēdās Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Valts Variks un Baložu vidusskolas 3. a klases skolēni. Kas viņiem kopīgs? Pasaku lasīšana un stāstīšana.
Pasākums notika Unesco LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” ietvaros pasākuma cikla „Ķekavas novada ievērojami cilvēki lasa un stāsta pasakas”. Šis projekts palīdz cilvēkiem apzināties savu nozīmīgumu dažādu stāstu stāstīšanā neatkarīgi no vecuma, piederības un statusa. Katrs cilvēks ir unikāls, līdz ar to katrs stāsts ir unikāls un neatkārtojams. Ar šo projektu vēlamies veicināt paaudžu dialogu un attīstīt stāstīšanas prasmi. Mūsu izvēlētā tēma - pasakas tiek nodotas no paaudzes paaudzē, bērnā pakāpeniski veidojot izpratni par sevi, savu vietu sabiedrībā, palīdzot viņam iedziļināties savas dvēseles valodā un vērtībās, kas raksturīgas kultūrai, kurā viņš piedzimis.
Ar šo pasākumu vēlējāmies parādīt, ka mūsu sabiedrībā ievērojami cilvēki nav tikai nopietni vīri zolīdos uzvalkos ar kaklasaitēm. Viņi ir tādi paši cilvēki, kā mēs, apkārtējie. Viņiem ir savi prieki un bēdas, savas rūpes un pienākumi. Arī šie cilvēki ir bijuši mazi zēni un meitenes, darījuši gan darbus gan nedarbus. Un lasījuši pasakas. Pasakas bija mūsu pasākuma galvenā tēma - Ķekavas novada domes priekšēdētājs brīvā gaisotnē ar bērniem sarunājās par lasīšanu, pasakām, mīļākajām grāmatām un ikdienu.
V. Variks bērniem pastāstīja, ar ko viņš ikdienā nodarbojas, kādus lēmumus pieņem. Runājot par lasīšanu, izrādās, ka viņa mīļākais stāsts ir „Dūkanais, kovboja zirgs”, kur aprakstīti galvenā varoņa zirga piedzīvojumi. Pēc šī stāsta izlasīšanas viņš ar draugiem esot meistarojis lokus ar bultām. Tāpat bērnībā viņam priekšā tika daudz lasītas pasakas. Vakaros, tajās klausoties, mēģinājis iejusties to varoņu dzīvē un iztēloties sevi viņu vietā, līdz miegs galīgi pievārējis lielo sapņotāju. V. Variks atzina, ka viņa bērnība pagāja bez interneta un visu nepieciešamo literatūru vajadzējis meklēt grāmatās. M. Stārastes darbi ir tie, kas visvairāk palikuši atmiņā, jo tie izcēlās ar saviem sirsnīgajiem, bērniem saprotamajiem zīmējumiem. Tagad liekas pašsaprotami, ka ir pieejams liels grāmatu klāsts un var izvēlēties sev tīkamāko gan pēc satura, gan pēc noformējuma, bet kādreiz bērni priecājās par jebkuru pasaku grāmatu. V. Variks stāstīja ne tikai par sevi, bet arī uzdeva jautājumus sanākušajiem bērniem. Bērni stāstīja gan par savām mīļākajām pasakām, gan par ikdienas dzīvi skolā.
Skolēns Mario visu klātesošos pārsteidza un nodeklamēja P. Brūvera dzejoli „Dzenis un sniegputenis”. Izteiksmīgi un pārliecinoši! Vispār to derētu ikvienam noklausīties! V. Variks ar dažiem bērniem nolasīja fragmentus no Ē. Ādamsona darba „Čigānmeitēns Ringla”.
Mums bija vēl daži pārsteigumi . Priekšsēdētājs atzinīgi novērtēja I. Šauro skolotājas ieguldīto darbu bērnu lasīšanas veicināšanā un uzdāvināja pavasarīgu tulpju pušķi. Bērni dāvanā dabūja skaisti noformētu milzīgu konfekšu kasti! Bērni ar skolotāju bija nopietni gatavojušies un uzzīmējuši dažādas pasakas. Bērnu zīmējumu izstāde būs aplūkojama bibliotēkā.
Neatkarīgi no vecuma un nodarbošanās mūs vieno tas, ka visi esam lasījuši pasakas, mācījušies tajās atpazīt labo un slikto. Cits tās ir lasījis agrā bērnībā. Kādam tās priekšā ir lasījuši tuvi un mīļi cilvēki. Kāds vēl joprojām tās lasa un atrod aizvien jaunas vērtības. Lai izdodas arī jums atrast kādu patiesības graudu šajā steidzīgajā dzīves ritmā!
Nākotnē vēlamies turpināt šo Unesco pasākumu ciklu un aicinām pieteikties Ķekavas novada ievērojamus cilvēkus.
Dainuvīte Markelova
13.03.2014.